Upoutávka na Adventure server

Než pro vás spustíme Adventure, server s rozšířeným gameplayem, bude to chvíli trvat. Podívejte se zatím na první upoutávku na tento nově připravovaný server!

PF 2019
  • Adventure

    Adventure

    Vanilla server s rozšířeným gameplayem pro zkušené hráče, již brzy…

    Zhlédnout video
Server

Adventure

adv.glowingmines.eu
StavPřipravujeme
Server

Industry

ind.glowingmines.eu
StavPřipravujeme
Server

TechnicalNature

tn.glowingmines.eu
StavPřipravujeme
Server

TeamSpeak

ts1.glowingmines.eu:7253
StavOffline

Novinky

Minecon Earth 2017

Největší Minecraftová akce, Minecon, se letos poprvé pořádala formou devatesátiminutového přímého přenosu během kterého se jako tradičně představily novinky nadcházejících verzí, novinky ze světa Minecraftu a letos poprvé se i hlasovalo o novém mobovi.

Oproti minulým letem, kdy se Minecon pořádal jako velká komunitní akce v různých městech po světě, byl Minecon Earth pořádán formou devadesátiminutového livestreamu. Pojďme se podívat na všechny důležité novinky, které byly představeny.

Minecon Earth logo

Mojang tuto změnu odůvodnil tím, že Minecony v uplynulých letech byly jen pro vyhrazenou část hráčů, kteří si stihli včas pořídit drahé vstupenky a byli schopni na víkend odcestovat. Letošní Minecon tak měl být dostupný pro všechny hráče na světě, nezávisle na jejich možnostech cestování nebo finančních schopnostech.

Neradi bychom zhodnocovali, jestli letošní Minecon Earth byl úspěšnější akcí oproti předchozím Mineconům. Co je ovšem na první pohled patrné je to, že akce není roztažena na dva dny a obava z ochuzování hráčů o obsah Mineconu kvůli tomu, že na akci nebyli, byla poněkud zbytečná, jelikož i předchozí roky byly přednášky a akce Mineconu vysílány živě na Twitchi a YouTubu a nikdo tak nepřicházel o nic, co se na akci právě dělo. Mojang tento komunitní obsah rozhodně ořezal a zanechal jen ty nejdůležitější části celého Mineconu mezi které patří především odhalování novinek, představování nových funkcí a obsahu, který je do dalších verzí Minecraftu naplánován a soutěž kostýmů. Komunitní hodnocení Mineconu Earth teprve bude pomalu vyplouvat na povrch a proto není teď možné jednoznačně říci, zda Minecon Earth byl úspěšnou změnou.

Super duper graphics pack

Mojang již na E3 odhalil, že připravuje Minecraft ve 4K rozlišení pro nová zařízení, mezi která bezpochyby patří nový Xbox One X a počítače s Windows 10. Na letošním Minecon Earth byl celý Minecraft: Super Duper Graphics Pack představen hudebním klipem, který ukazuje, že jde o kompletně přepracované textury do 4K rozlišení a nejde tak jen o vylepšenou grafiku se stávajícími 16×16 pixelovými texturami. Jestli bude tento Graphics Pack dostupný jen pro Minecraft na Bedrock platformě (spojující konzolové, mobilní a Windows 10 edice), nebo půjde i o Resource Pack, který bude dostupný i pro Minecraft: Java Edition, bohužel zatím není oznámeno. Pravděpodobně však půjde o balíček, který bude volitelně stáhnutelný přes nový Minecraft Marketplace, který je dostupný právě na Minecraft Bedrock platformě.

Adventure time: Minecraft speciál

Adventure Time with Finn and Jake – Minecraft edition
Adventure Time with Finn and Jake – Minecraft edice

advtime
advtime

Adventure Time with Finn and Jake je americký animovaný seriál vytvořený pro Cartoon Network o chlapci Finnovi a jeho nejlepším příteli, kouzelném psovi Jakeovi, kteří žijí v post-apokalyptickém Land of Ooo. Právě tento seriál již jednou s Mojangem spolupracoval a výsledkem toho je balíček Adventure Time dostupný v Minecraft Marketplace na Minecraft Bedrock plaformě, který rozšiřuje hru o skiny, mapy a add-ony. Spolupráce tak evidentně nekončí a Cartoon Network ohlásil na příští rok speciální epizodu Adventure Time, který bude stylizovaný do Minecraftu a pravděpodobně bude Minecraftem i příběhově zasažen.

Code.org

Minecraft with Code.org
Code.org ve spolupráci s Minecraftem

Další novinky se týkají také populární vzdělávací platformy Code.org, která si klade za úkol vzdělávat děti v oblasti programování, díky jednoduchým blokům, díky kterým můžete například pohybovat postavou v nějakém prostředí a plnit tak úkoly, které na Vás lekce nachystá. Mojang ve spolupráci s Code.org připravil další nové lekce, které využívají v programování i redstonu. Nadcházející akce Hour of Code, do které se bezplatně zapojuje obrovské množství škol, tak bude obohacena o další nové lekce. Pokud Code.org neznáte a rádi byste se naučili programovat a především vytvářet algoritmy, neváhejte Code.org vyzkoušet, případně dejte vědět svým učitelům informatiky o této možnosti a zpestřete si tak své hodiny informatiky.

Minecraft Marketplace

Pokud jste vlastníkem Minecraftu Windows 10 Edition, navštivte Minecraft Marketplace, kde najdete tři rozšiřující balíčky zdarma ke stažení:

  • MINECON Earth 2017 Skin Pack
  • Abstraction: MINECRAFT EARTH
  • Purple Party Parrot Palace Map

Pokud vlastníte Minecraft: Java Edition, můžete zdarma získat a nainstalovat Minecraft: Windows 10 Edition, který najdete ve svém profilu na webu Minecraft.net

Minecraft BEDROCK SERVERY

Minecraft na Bedrock platformě (sdružující konzolové, pocket a Windows 10 edice) má již od počátku své existence dostupné v základu tři servery s minihrami: Mineplex, Lifeboat a inPvP. Již brzy přijdou další nové servery s minihrami The Hive Minigames a Cubecraft Games.

Pokud hrajete na konzolích Xbox, je pro multiplayer zapotřebí mít zakoupený Xbox Live Gold předplatné.

The Update Aquatic

Vývojáři Minecraftu i letos představili novinky, které budou přidány v rámci příštích updatů – The Update Aquatic (Vodní update). Letos však mohli diváci poprvé živě hlasovat o mobovi, který bude do Minecraftu přidán. Již v minulosti bylo možné hlasovat, jestli do hry bude přidána alpaka nebo lama, která se nakonec do hry dostala díky hlasům komunity na Twitteru. 

Mojang tak má v naplánovanou budoucnost dvou verzí, které nás v následujícím rozmezí jednoho až jednoho a půl roku čekají. Příští update 1.13 bude zaměřen především na technické aktualizace, kdy budou aktualizované syntaxe všech příkazů v Minecraftu, kód bude optimalizován a obohacen o nové funkce, které dovolí tvůrcům map a serverů přidávat nové funkce, data packy a vlastní craftovací recepty. Následující update 1.14, neboli The Update Aquatic, bude opět typickým updatem, který bude hru rozšiřovat o hromadu nových bloků, nových mobů a tentokrát i jedné velice důležité změny fyziky.

Vítězný mob

The Monster of the Night Skies
Monstrum noční oblohy

Před několika dny jsme vydali článek shrnující informace o čtyřech mobech, pro které bylo možné v rámci Mineconu Earth hlasovat. Hlasování bylo rozděleno na tři kola, přičemž v každém kole byl jeden mob s nejmenším počtem hlasů eliminován. Výsledky všech hlasování dopadly s velice malými rozdíly, avšak vítězem hlasování se stal MOB B – The Monster of the Night Skies (Monstrum noční oblohy).

Jde o moba, který i přes svůj vzhled rejnoka, se bude spawnovat a poletovat ve výškách. Moba přitahují hráči, kteří několik nocí nespali a jde tak o naprosto nový prvek hry, který by přiměl hráče čas od času spát v posteli, aby se před těmito monstry uchránil. Při letu se má rychle snášet k zemi a útočit na spánek odmítající hráče. V Overworldu (normálním světě) se do teď nevyskytuje žádné létající monstrum, avšak díky hlasům hráčů se situace poprvé změní.

Bubble Columns – Bublinové sloupce

Bubble Columns
Sloupce bublin

bubble
bubble

Tyto sloupce bublin se vytváří díky horkým Magma blokům ve vodě. Pokud byste najeli lodé do tohoto proudu bublin, loď se začne kývat a bude tak hrozit její potopení. Magma bloky se budou náhodně generovat v hloubkách oceánů a budou tak činit cestu lodí po oceánu zajímavější a nebezpečnější.

Trident – Trojzubec

Trident
Trojzubce

trident
trident
trident

Do Minecraftu přibyde nová tematická zbraň. Trojzubec doplní Update Aquatic a půjde o naprosto nový typ zbraně. Narozdíl od mečů a luku se šípy, je trojzubec zahazovací zbraní. Aby se trojzubec po zasáhu vracel k majiteli a nebylo potřeba tak po každém zahození jej znovu sbírat, bude k dispozici nový enchant Loyalty – Věrnost, který zajistí, že se trojzubec po každém hodu vrátí zpátky ke svému majiteli. Nejde o jediný enchant, který bude pro trojzubec dostupný. Mezi další enchanty patří možnost používat jej pro rychlejší pohyb pod vodou, kdy po zahození vymrští hráče ve vodě vpřed. Tato možnost bude zároveň fungovat za deště, kdy zahozením oštěpu máte možnost se vymrštit do vzduchu, což při kombinaci s Elytrou může napomoci rychlému a pohodlnému pohybu ve světě.

Fish, Coral and Water plants – Ryby, korály a vodní rostliny

Fish and Water Plants
Ryby a vodní rostliny

fish
fish
fish

Dalším obohacením oceánů jsou korály, ryby a mořské rostliny. Korály společně s vodními roslinami se budou spawnovat na dnech oceánů a společně tak oživí celou podmořskou krajinu. Ryby jsou již dlouho plánovaným doplněním hry, které již v minulosti ohlásil sám Notch. Dosud bylo možné ryby chytat jen jako item na prut. S novým updatem ovšem přijdou ryby jakožto normální pasivní mob. Všechny typy ryb, které nyní existují jako item (losos, pufferfish, a další) budou existovat též jako plavající mob. Zda-li se upraví i systém lovení ryb na prut není známé. Můžeme se tak dočkat lovení ryb na prut, kdy se na prut skutečně naláká mob, nebo můžeme zůstat i u „virtuálního“ rybolovu, kdy můžeme chytit rybu i přesto, že žádný mob v daný okamžik nebude plavat okolo. Další možností bude rybu chytit do kýble s vodou a tak ryby přenášet do svých domácích akvárií nebo zahradních jezírek. Chycené ryby se po opětovném vypušení nebudou despawnovat.

Water Physics – Fyzika vody

Water Physics
Fyzika vody

water
water

Fyzika vody se bude měnit. Je otázkou, jak moc je změna k užitku. Plánem je umožnit hráčům bezproblémověji stavět pod vodou. Upravená fyzika vody se tak bude dotýkat především děravých bloků jako plotů, fence gatů, slabů, schodů a pravděpodobně iron fenců. Dle aktuálních záběrů ze hry je vidět, že předmět, který byl zahozený za plotem je proudem vody přenešen skrz plot a bez jediného záseku proplouvá. Jde o změnu, která ovšem může přinášet mnoho kontroverzí, jelikož mnoho Mob trapek takto může přestat fungovat. Pakliže slaby přestanou zadržovat vodu, nebude tak možné vytvářet efektní dekorace a ruku na srdce, kdo z nás nikdy nepoužil nekonečný zdroj vody u Brewing standu za zdí, kde stačí jen kliknout skrz slab a naplnit si tak jednoduše skleničku vodou pro potiony? Jde stále o testovanou záležitost a tak se tato fyzika může ještě hodně změnit. Tak či tak bude zajímavé nadále sledovat vývoj updatu Aquatic.

Shipwrecks and Ocean Terrain – Potopené lodi a terén oceánů

Ocean Terrain
Oceánský terén

oceant
oceant

Další novinkou pro oceány jsou nové potopené vraky lodí, které se budou náhodně generovat v oceánech a podobně jako i chrámy v junglích a pyramidy v pouštích, budou i tyto vraky obsahovat bedny s pokladem. Dalšími doplňky, které se týkají zamrzlých oceánů, jsou ledovce, které se budou skládat z packed ice a sněhových bloků.

Dolphins – Delfíni

Dolphins
Delfíni

dolphin
dolphin
dolphin

Delfíni jsou dalším připravovaným podvodním mobem. Podobně jako ryby, jde o moba, který je vůči hráči pasivní a neútočí na něj. Právě naopak. Delfíni jsou spojeni s předchozí novinkou – s vraky lodí. Delfíni budou hráče navigovat na směr, kde se nachází nějaký podmořský poklad. Stejně tak jako skuteční delfíni, budou i ti ve hře vyskakovat hravě z vody. 

Nové typy dřevěných výrobků

New trapdoors, buttons and pressure plates
Nové trapdoory, pressure platy a tlačítka

Již nyní jsou ve hře dostupné různé typy dveří a plotů, podle typů použtého dřeva. V následujících updatech (v tomto případě se může jednat i o technický update 1.13) bude hra obohacena i o nové typy trapdoorů, pressure platů a tlačítek, které budou, stejně jako dveře, odpovídat typu použitého dřeva.

Vývojářský tým Minecraft: Java Edition zároveň potvrdil, že se můžeme těšit i na nové druhy schodů a slabů. Zároveň oznámil, že v v blízké budoucnosti neplánují pracovat na vertikálních slabech, jelikož dle jejich vyjádření, nejde o funkci, která by byla pro Minecraft obsahově nebo technicky důležitá. Možnost přidání vertikálních slabů však do budoucna nezamítají.

Nové textury

textura
textura
textura
textura

Mezi jednu z nejvíce kontroverzních změn patří také plánovaná změna veškerých textur, které jsou nyní poměrně dosti zažité. Vývojáři plánovanou změnu vysvětlují tak, že chtějí mít grafickou podobu hry sjednocenou, jelikož některé bloky používají stále textury, které se nezměnily od dob Alpha verzí hry a některé aktuální bloky využívají textur, které jsou graficky bohatší a jemnější.

Změna textur není plánovaná rázově v žádném z následujících dvou updatů a tento nový resource pack tak bude vydán až ve svém vlastním updatu. Kdy ten vyjde, ovšem není uvedeno a pravděpodobně ani vývjoáři Mojangu přesné ani přibližné datum neznají. Přechod na nové textury má být postupný a s co největší zpětnou vazbou od komunity. Proto budou nejprve nové textury vydány jako doplňující Resource pack, který bude volně ke stažení ze stránek Minecraft.net. Poté bude vyžadovat a naslouchat zpětné vazbě komunitě. Tak dojde k dalším úpravám textur a jejich grafickému vylepšování. Ve chvíli, kdy půjde o balíček, se kterým budou všichni spokojeni, bude vydán nový update a původní textury se stanou volitelným Resource packem, dostupným ke stažení.

Jaký je Váš názor na novinky z letošního Mineconu? Oceňujete změnu, Mojangu a přetvoření Mineconu na livestreamovou devadesátiminutovou akci, nebo byste raději opět viděli původní Minecon? Co říkáte na změny a novinky, které Minecraft očekávají? Dejte nám vědět na našich sociálních sítích. Najdete nás na Twitteru, Facebooku i Google+. Budeme rádi za každý názor a budeme se těšit i na jakékoliv otázky.

Pouze přihlášení uživatelé mohou komentovat články.


TechnicalNature